Песните в албума:

1. Silver
2. Star
3. Wolves
4. Dead Eyes
Jesu
Silver
Година: 2006
Лейбъл: Hydra Head Industries
Държава: Англия
http://www.avalancheinc.co.uk/jesu.html
Drone is back.

Личността на Justin Broadrick едва ли се нуждае от представяне, и все пак. Преди доста годинки, a за да сме по-точни, в началото на 80-те, той е един от основателите на Napalm Death, чийто редици напуска още след първия албум, тъй като усеща, че не това е пътя, по който би искал да продължи с музикалните си идеи. На бял свят се появяват Godflesh. Това е първата група, която експериментира с преплитането на метъл и индъстриъл, оказвайки по-късно голямо влияние върху групи като Ministry и Fear Factory. Разбира се, че няколкото изречения не са достатъчни, за да се скицира дори бегло творчеството на Godflesh. Но с това ревю сме си поставили друга задача. Godflesh просъществуват до 2002-ра година, a след това от пепелищата се появява Jesu. Защо ли точно Jesu за име? Може би защото така се казва последното парче от последния албум на Godflesh? А може би не.

Необятна е креативността на Justin Broadrick, за това свидетелстват не само многото странични проекти (например ембиънт нойз в Techno Animal, по-скоро хип-хоп ориентираното Ice, настоящия все още активен проект Final; God, Solaris BC, т.н.), но и грандиозните по своята мащабност ремикси за Pantera, Isis, Pelican (държа да отбележа, че ремикса на парчето Angel Tears на последните е просто епохален).

Но да си дойдем на думата. Горе долу преди около година Jesu издадоха своя едноимен дебютен албум, който предизвика див ентусиазъм, най-вероятно защото всички фенове бяха леко стреснати от предходните фантасмагорични експерименти и чакаха основната двигателна сила в Godflesh да продължи от там, където всичко някакси така изведнъж свърши. EP-то Silver със сигурност е следваща основна крачка в творчеството на Broadrick, който не спира да посяга към все нови и нови хоризонти. Защото музиката на Jesu наистина е нещо уникално по рода си. И това ще стане ясно на всеки заинтересован още с първото парче тук – Silver. Хипнотично калкулиран ритъм, разкошно стелещи се мелодии, подплатени от вибриращи рифове и ненатрапчиво прокрадващия се глас на Broadrick, всичко това създаващо водовъртеж от хаотични картини, минаващи пред замъглен прозорец. Star съдържажа стряскащия ефект, ритъма е невероятно ускорен, а аранжиментите имат дори лек поп привкус, хармониите тук са още по-впечатляващи, китарният фон не отстъпва нито за миг на заден план, към края кулминацията се усеща невероятно интензивно, заедно с прекарания през милион ефекти глас на Broadrick. Wolves определено хвърля на дългата сянка към дебюта на Jesu. Израстването на композицията тук се разлива по-провлачено, по-плътно и наситено, невероятно е какви звукови колажи могат да се направят само с една китара. Завършващото Dead Eyes е може би най-близко до така често спряганото понятие пост-рок. Тук музикалната образност надскача всякакви граници, почти неизбежно да не бъдете погълнати от океана, фантазията ви бива безвъзвратно упоена.

И към края няма как да не цитирам самия Broadrick относно Silver: "It's perfect for drifting off and smoking too much dope." А аз просто ще допълня - Jesu is the dope.
Напомня на: Godflesh, Mogwai, Slowdive
Оценка: 12345
коментари [16] 
 
 
© 2003 Booze Project :: Духът гради битието!
Ал. Дяков (скулптор)