
Песните в албума:
1. Existence2. Serenity
3. Spine
4. Adoration
5. Senses
6. Empathy
7. Reality
8. Sanity
9. Identity
10. Hope
11. Memory
12. Everything
Mortal Love
I Have Lost...
Година: 2005
Лейбъл: Massacre Records
Държава: Норвегия
http://www.mortallove.com
I Have Lost...
Година: 2005
Лейбъл: Massacre Records
Държава: Норвегия
http://www.mortallove.com
Норвежците от Mortal Love са един от най-ярките примери, че готик сцената не само че не е изпаднала в криза през последните няколко години, но и се радва на невиждано разрастване, особено в Германия и държавите от Скандинавския полуостров. И докато немците често смесват елементи на готик метъла с индъстриъла, то северните държави явно имат афинитет към по-мекия, романтично насочен готик. Към известните банди като The 69 Eyes, H.I.M., Poisonblack и To/Die/For сега ще прибавим и още една определено талантлива формация.
В ревюто си за To/Die/For накратко обърнах внимание на последните изяви на част от споменатите банди, творящи в тези географски ширини. Като се стараех да бъда пределно обективен, нито един от албумите (Devils, 2004; Love Metal, 2004; Escapexstacy, 2003; IV, 2005) незаслужаваше повече от средно висока оценка, независимо от многобройните рекламни трикове и шумното афиширане. На фона на тази бледа продукция, I Have Lost... сякаш изникна от нищото, за да да застане заслужано на първото място в надпреварата за най-качествена продукция през пролетта на 2005 г.
Петимата господа в Mortal Love (Gabriah и Rain6 на китарите, Damous на барабаните, басистът Lev и клавиристът Mulciber) са предвождани от вокалистката Cat - доста популярно решение и в сходните готик формации. Първият им албум All The Beauty... имаше своите интересни моменти в красивият и тъжен сюжет, заплетен около любовта, красотата и болката от изневярата, разнообразните музикални подходи, водещи до честа смяна на настроенията и държащи слушателя в напрежение. Въпреки качествата си, както и покрепата от солидният лейбъл Massacre Records, Mortal Love не успяха да придобият популярност извън родната си Норвегия и изявите им в чужбина в периода 2002-2004г. се ограничиха до гигове в Унгария и Хърватска. След като през лятото на миналата година, секстетът бе напуснат от Zet(вокал и китарист на прогресив шизо-метълите от Ram-Zet), той намери заместника си в Mulciber и през есента и зимата Mortal Love завършиха вторият си музикален проект I Have Lost... Предхождан от сингъла Adoration и видео на същата песен, в края на април любовната приказка се сдоби с втора част, която отговорно твърдя, че превъзхожда първата неимоверно.
Първото нещо, което се забелязва от заглвията на композициите в албума е фактът, че песните явно отново са свързани помежду си в цялостна концепция, което предполага доста сериозните заявки на норвежците да предлагат не само красива музика, но и да подплътят с богата история. Сюжетът на историята е пряко обвързан с екзестенциални мотиви и настроения, но за да не ви разваля удоволствието, ще оставя заинтригуваните да го прочетат и да му се насладят самостоятелно. Уверявам ви, че си заслужава.
Още в първата песен Existence са заложени изненади, свързани с много по-благозвучното съчетание между гласовете на Cat и мъжките бек вокали на Lev и Rain6. Като цяло мога да отбележа, че красивата норвежка е отбелязала сериозен успех в ошлайфането на гласа си през последните 2-3 години и вече звучи значително по-плътно и богато отпреди. Тя притежава характерно звучене, което се раличава от повече готик диви, тъй като при нея липсва съзнателно търсено високо звучене, което пък се вписва прекрасно в цялостната стилистика на Mortal Love. Следващата особеност на албума се наблюдава в композиции като Spine, в които подобно на All The Beauty... има ясно изразени преходи в музиката и настроенията, които мога единствено да аплодирам.
Разнообразието в I Have Lost... е едно отнай-големите му достойнства и е нагледен пример в сравнение с последните албуми на банди като Tristania и Within Temptation. На такъв фон радиоориентирани парчета като Adoration и Senses са приятно допълнение, а не пример за търсена на всяка цена комерсиализация. Измежду личните ми фаворити в албума се очертават също Empathy заради запленяващата чувственост и прекрасният рефрен, в който Cat ни повежда към един магически полет на въображението и Reality, която представлява своебразна връзка с първия им албум и ни дава възможност да усетим огромния път, който групата е извървяла за няколко години. Съчетанието между нежни женски и плътни мъжки вокали, оригинално подплътени от интимни шепоти и напрегнати задъхвания на фона на вглъбени клавири, е изумително. Преходите в темпото и настроенията в песента са достойни за прогресив метъл проект, а самата дължина от почти девет минути е респектираща, тъй като нито за момент няма и следа от повтаряне. Цялостният тъжно-лиричен облик на I Have Lost... се допълва от композиции като Identity и Sanity, в които можем да се насладим на нови красивии арии от сладкогласната Cat, вписващи се мъжки бек вокали, които ни навеждат към определени асоциации с италианците от Lacuna Coil и ни убеждават, че има и други готик групи, които съчетават, а не противопоставят мъжките с женските си вокали. Завършекът на албума, изразен в песните Memory и Everything, ни оставя с едно минорно и горестно вътрешно усещане, което потвърждава музикалната сила и въздействие на новежците.
Възторжената оценка, която дадох още в началото на ревюто, се затвърждава все повече след всяко слушане на албума. Mortаl Love са успели да създадат една музикална приказка, една готик феерия с огромни достойнства - прекрасни вокални изпълнения, разнообразна и качествена инструментална подкрепа (включително ненатрапващо се, но осезаемо чело), и най-важното чувственост, страст и красота. Ако все още не сте слушали групата, съветвам ви възможно най-бързо да запълните пропуска си, защото заедно с Edenbridge, секстетът се очертава като една от най-бързо прогресиращите групи на континента. Може пък да слушаме новите Nightwish, кой знае?
В ревюто си за To/Die/For накратко обърнах внимание на последните изяви на част от споменатите банди, творящи в тези географски ширини. Като се стараех да бъда пределно обективен, нито един от албумите (Devils, 2004; Love Metal, 2004; Escapexstacy, 2003; IV, 2005) незаслужаваше повече от средно висока оценка, независимо от многобройните рекламни трикове и шумното афиширане. На фона на тази бледа продукция, I Have Lost... сякаш изникна от нищото, за да да застане заслужано на първото място в надпреварата за най-качествена продукция през пролетта на 2005 г.
Петимата господа в Mortal Love (Gabriah и Rain6 на китарите, Damous на барабаните, басистът Lev и клавиристът Mulciber) са предвождани от вокалистката Cat - доста популярно решение и в сходните готик формации. Първият им албум All The Beauty... имаше своите интересни моменти в красивият и тъжен сюжет, заплетен около любовта, красотата и болката от изневярата, разнообразните музикални подходи, водещи до честа смяна на настроенията и държащи слушателя в напрежение. Въпреки качествата си, както и покрепата от солидният лейбъл Massacre Records, Mortal Love не успяха да придобият популярност извън родната си Норвегия и изявите им в чужбина в периода 2002-2004г. се ограничиха до гигове в Унгария и Хърватска. След като през лятото на миналата година, секстетът бе напуснат от Zet(вокал и китарист на прогресив шизо-метълите от Ram-Zet), той намери заместника си в Mulciber и през есента и зимата Mortal Love завършиха вторият си музикален проект I Have Lost... Предхождан от сингъла Adoration и видео на същата песен, в края на април любовната приказка се сдоби с втора част, която отговорно твърдя, че превъзхожда първата неимоверно.
Първото нещо, което се забелязва от заглвията на композициите в албума е фактът, че песните явно отново са свързани помежду си в цялостна концепция, което предполага доста сериозните заявки на норвежците да предлагат не само красива музика, но и да подплътят с богата история. Сюжетът на историята е пряко обвързан с екзестенциални мотиви и настроения, но за да не ви разваля удоволствието, ще оставя заинтригуваните да го прочетат и да му се насладят самостоятелно. Уверявам ви, че си заслужава.
Още в първата песен Existence са заложени изненади, свързани с много по-благозвучното съчетание между гласовете на Cat и мъжките бек вокали на Lev и Rain6. Като цяло мога да отбележа, че красивата норвежка е отбелязала сериозен успех в ошлайфането на гласа си през последните 2-3 години и вече звучи значително по-плътно и богато отпреди. Тя притежава характерно звучене, което се раличава от повече готик диви, тъй като при нея липсва съзнателно търсено високо звучене, което пък се вписва прекрасно в цялостната стилистика на Mortal Love. Следващата особеност на албума се наблюдава в композиции като Spine, в които подобно на All The Beauty... има ясно изразени преходи в музиката и настроенията, които мога единствено да аплодирам.
Разнообразието в I Have Lost... е едно отнай-големите му достойнства и е нагледен пример в сравнение с последните албуми на банди като Tristania и Within Temptation. На такъв фон радиоориентирани парчета като Adoration и Senses са приятно допълнение, а не пример за търсена на всяка цена комерсиализация. Измежду личните ми фаворити в албума се очертават също Empathy заради запленяващата чувственост и прекрасният рефрен, в който Cat ни повежда към един магически полет на въображението и Reality, която представлява своебразна връзка с първия им албум и ни дава възможност да усетим огромния път, който групата е извървяла за няколко години. Съчетанието между нежни женски и плътни мъжки вокали, оригинално подплътени от интимни шепоти и напрегнати задъхвания на фона на вглъбени клавири, е изумително. Преходите в темпото и настроенията в песента са достойни за прогресив метъл проект, а самата дължина от почти девет минути е респектираща, тъй като нито за момент няма и следа от повтаряне. Цялостният тъжно-лиричен облик на I Have Lost... се допълва от композиции като Identity и Sanity, в които можем да се насладим на нови красивии арии от сладкогласната Cat, вписващи се мъжки бек вокали, които ни навеждат към определени асоциации с италианците от Lacuna Coil и ни убеждават, че има и други готик групи, които съчетават, а не противопоставят мъжките с женските си вокали. Завършекът на албума, изразен в песните Memory и Everything, ни оставя с едно минорно и горестно вътрешно усещане, което потвърждава музикалната сила и въздействие на новежците.
Възторжената оценка, която дадох още в началото на ревюто, се затвърждава все повече след всяко слушане на албума. Mortаl Love са успели да създадат една музикална приказка, една готик феерия с огромни достойнства - прекрасни вокални изпълнения, разнообразна и качествена инструментална подкрепа (включително ненатрапващо се, но осезаемо чело), и най-важното чувственост, страст и красота. Ако все още не сте слушали групата, съветвам ви възможно най-бързо да запълните пропуска си, защото заедно с Edenbridge, секстетът се очертава като една от най-бързо прогресиращите групи на континента. Може пък да слушаме новите Nightwish, кой знае?
Напомня на: Lacuna Coil, ранните Theater of Tragedy, Leaves' Eyes, Lullacry
Оценка: 







без коментари
Коментари по албума 385 2
Включване / Регистрация