LIVE REPORT
Ако искате да използвате нещо, правете го. Само споменавайте източника.
In the royal hall of the Crimson King
Преди 12 години Кирето буквално ме заведе на концерта на Robert Plant & The Strange Sensation в Каварна. След като бях закъсал с кинтите между две работи, той просто купи билети за концерта и каза „Отиваме”. Пак някъде тогава ми пусна за пръв път King Crimson и онемях. Мислех си, че не харесвам прогресив рок, а се оказа, че не съм харесвал прогресив метъл. През ноември, докато дебнехме датите от турнето за 50-ата годишнина на King Crimson, Кирето пак купи билетите и на 20 юни летяхме до Лондон, за да видим най-голямата и важна прог банда в Royal Albert Hall. Излиза, че благодарение на Кирето съм бил на два от най-великите концерта в живота ми.
На 19 юни вечерта трябва да предам едно интервю за Esquire. Спя малко повече от 4 часа и в 10:30 сутринта съм на летището. Кацаме в Станстед към 1 следобед местно време, към 3 сме в Лондон. Лондон е град, който искам да видя от 10-11-годишен. Заради книгите, които съм чел, заради музиката, която слушам, заради историята на града, заради филмите, заради Викторианската епоха. Заради Шерлок Холмс. Автобусът влиза през северната част на града и пълзи към центъра. В началото са по-бедни, работнически квартали. Очарователни с двуетажните си къщи от червени тухли с малки дворчета, подредени от двете страни на улицата. Колкото повече се приближаваме към центъра, толкова по-красив става градът. Но е плавно, няма резки контрасти. Наближаваме центъра, а преди да слезем на Падингтън, минаваме през Бейкър Стрийт и да, през прозореца вдясно виждам музея на Шерлок Холмс (и дълга опашка по тротоара), а точно до него е магазин с меморабилия на The Beatles, наречен “Yellow Submarine”.
Слизаме и цепим към Кенсингтън Гардънс, част от Хайд Парк. Същият парк, в който започва историята на King Crimson и техния първи концерт на 5 юли през 1969, като откриваща група за The Rolling Stones. Докато вървим из парка стигаме до статуята на Питър Пан – същата бронзова статуя, която краси обложката на Pilgrims Progress на Kula Shaker. А на главната алея е паркиран кремав почти стогодишен Ролс Ройс, който обаче е лъснат и поддържан, все едно сега е 1920 година. В него продават сладолед. Вероятно звучи наивно, но разходка из лондонски парк е едно от нещата, за които съм мечтал от малък. И се чувствам толкова добре, че клякам до алеята, за да проведа разговор с любопитна катерица.
Стигаме до Royal Albert Hall – сградата е строена преди 150 години, а е напълно реновирана преди 15. Красива, орнаментирана, червена Викторианска фасада с много входове, на два от тях продават мърч. Рано е, концертът ще започне в 19:30, а сега е едва 17:00. Време е за бира. Google Maps ни подсказва къде има пъбове – единият е съвсем наблизо, през две пресечки. И е препълнен с ухилени и шумни английски чичовци с тениски на King Crimson. Никакъв шанс да се доберем до бира и ядене. Следващият е The Gloucester Arms и е супер. Два ейла по-късно се връщаме към залата. Фоайето е пълно – предимно с над 50-годишни господа. Влизаме в залата, сядаме и едва тогава се оглеждам. Внушително е твърде слаба дума. Royal Albert Hall е архитектурно и акустично великолепие, носещо духа на епохата си и събрало спомени от величието на 150-годишната си история. Тук през 1877 Рихард Вагнер сам диригира оркестъра си. През 1911 концерт изнася Сергей Рахманинов, а през 1933 Алберт Айнщайн провежда своята „Среща с Айнщайн”. През 1969 Pink Floyd свирят в Royal Albert Hall и получават забрана повече да изнасят концерти вътре, след като от сцената гърмят топове, декорите са заковани с пирони, човек с костюм на горила тича между седалките, а Рик Райт свири на органа. Същата година Frank Zappa & The Mothers of Invention изнасят двучасов концерт в залата. Concerto for Group and Orchestra на Deep Purple е записан в тази зала, както и лайв албумът Experience на Jimi Hendrix. Единствените два официални видеоконцерта на Cream също са снимани в Royal Albert Hall – прощалният им от 1968 и риюниън лайвовете от 2005. Самите King Crimson са свирили за последно в Royal Albert Hall през 1995.
Седя в удобната седалка, чудейки се защо са я направили подвижна и може да се върти около оста си на около 75 градуса наляво и надясно, преди да видя как хората просто се извъртат, за да направят път на минаващите. Червен плюш, топло кафяво дърво и позлатени орнаменти се простират и издигат на десетки метри над нас, а тежка кралскосиня завеса покрива органа и сцената, подредена за събитието. Таванът е смайващо високо, а от него висят дифузиращи дискове от фибростъкло, окъпани в мека виолетова светлина и инсталирани през 60-те години, за да подобрят акустиката. А акустиката… няколко минути след началото на концерта осъзнавам, че не съм чувал по-добър звук на живо никога.
Докато седя и попивам атмосферата, осъзнавам, че от известно време зад себе си чувам българска реч. Кирето се обръща и директно се запознава с дамата и господина зад нас. Обръщам се и аз, за да се представя и се ръкувам с Максим Бехар и съпругата му. Оказва се, че са от няколко дни в Лондон и до момента са гледали концерти на Род Стюард, Fleetwood Mac и The Temptations, а аз се чудя на ум какво по-точно търсят тогава на този лайв, след като очевидно си падат по беззъбата естрада на 60-те и 70-те. Само че избухват аплодисменти и се обръщам към сцената. Гласът на Фрип прозвучава на запис и учтиво ни съобщава, че ще пътуваме заедно през 50-годишната история на King Crimson и снимки и клипове не са желателни, благодаря. Едва когато Тони Левин започне да снима в края на концерта, можем да го приемем като сигнал да сторим същото. Прибирам телефона в раницата и го забравям до антракта.
От шест години King Crimson свирят във формация, която включва трима барабанисти като авангард на състава и четирима (или петима) музиканти зад тях. Барабанистите се настаняват – Гавин Харисън, Джеръми Стейси и Пат Мастелото и си предават ритъма – Харисън започва, Стейси продължава, а Мастелото поема, сменяйки по един тон всеки път, когато дръм щафетата стигне до него. След това засвирват заедно, запълвайки със звук всяко кътче на залата и вниманието ни, а след това се включват и останалите – Мел Колинс на саксофон и флейта, Тони Левин на бас и Чапман стик, Джако Джакчак на китара и вокали и седнал както винаги на стол в края на сцената – Робърт Фрип, човекът King Crimson.
Това, което винаги ме е карало да се връщам и да слушам пак и пак тази група, е неповторимият ѝ подход към музиката. Не просто прогресив рок, а безспирно изследване на музиката и инструментите. Независимо дали са ранните им поетично-лирични опуси, носещи чара на звученето от онази епоха, все по-експерименталните 70-арски албуми, с умишлено изкривени и атонални пасажи, търсещите, едновременно чисти като звук, но в никакъв случай стерилни като усещане три албума от 80-те или почти алтърнатив-метълските късни издания; понякога смущаващи в експеримента на музиката, винаги има нещо, което ги обединява, онази частица свръх талант, усет, подход, което превръща една истински добра група в абсолютна институция, стил сама по себе си. 50 години това име е автономна област в експерименталната музика, безкрайното поле на Робърт Фрип за търсене, опипване и представяне на музика с оригинално звучене, с почерк; музика едновременно за осмисляне, но и за чувстване. Никога не съм чувал стерилност или маниерничене в King Crimson, а Фрип ми е като ексцентричен гений, който няма никакво желание да се съобразява с другите – те някак се оказват задължени да приемат неговите формули и теореми.
Концертът се завърта така, че обхваща всеки период на King Crimson, макар и да не може да закачи всеки албум. Повече от приятно ме изненадва фактът, че чувам най-много парчета от два от любимите ми техни албума – In the Court of the Crimson King и Discipline. Групата им е вдъхнала съвременен пулс и сега дори петдесетгодишните драматични опуси The Court of the Crimson King и Epitaph са с пространно звучене, кристален звук и сякаш повече плътност и тежест. Джако не е най-добрият вокалист, пял в King Crimson, но тембърът му е в посоката на Уетън и Белю, а солата му са достойни за групата. Любопитно е, че Фрип почти не солира, а само щрихира основната линия на парчетата, като едва два пъти се включва в кратки дисхармонични сола. Солиращите инструменти са барабаните. И комбинацията от трима изключителни перкусионисти (един от които – Джеръми Стейси, нерядко посяга към клавишите на синтезатора), които ту се редуват в ритъма, ту рязко го променят или редуват синхронно барабанене с пасажи, в които свирят различни фигури, които обаче не създават безразборен шум, а привличат вниманието и изпълват залата със звук и обем. Плътна носеща основа, върху която се редят щрихите на саксофона, китарите и баса.
След около 80 минути идва време за антракт. Слизам до тоалетната и се опитвам да подредя току що чутото и видяното. Вълнението е преминало и остава само истинската наслада от музиката и желанието да видя и чуя още, да попия още, да се оставя тези седем възрастни господа в костюми да ме развеждат из тяхното разбиране за музика. Сядам си обратно на седалката и чувам как Максим Бехар споделя, че май тази музика му е „малко хард”. Ами да, King Crimson нямат припеви и не стават за пляскане в такт. А в този си аранжимент и с този състав, песните наистина звучат доста метъл. Но ми се иска да имам възможността, която тези хора имат да посетят концерт от чисто любопитство, само защото са в града и са чували името. Не завиждам, пожелавам си го.
Втората част е не по-малко интензивна. Отново започва с няколко минути барабани, които преливат в лиричното интро на The Letters от Islands (1971), преди песента да изригне в дръм и сакс експлозия. През целия лайв няма дълги моменти на спокойствие - песните се сменят динамично от лирични в експлозивни, като водещ е ту неравноделният и блъскащ троен ритъм, ту отделни солиращи инструменти. Вниманието ти е приковано към сцената и музикантите на нея. А те не контактуват с публиката, освен чрез инструментите си, но не оставят впечатление за хлад и дистанцираност – напротив, има нещо адски топло в динамиката на концерта и това постоянно люшкане между пиеси от различните епохи на групата, смяната на темпото, експресивността на всеки от тях. Разменени погледи, тук таме някоя усмивка и се впускат в поредния музикален вихър. Изключително красиво, силно, въздействащо.
Starless е на финала, за десерт. Втората ѝ част е абсолютна лавина, тотален музикален грохот с плътната стена от барабани, които са като неравноделна градушка върху тента, под която си се скрил от бурята, а тя вие истерично около теб със саксофон, изкривени през ефекти китари и плътна бас линия. Край. Поклон. Слизат. Светлината в залата не светва, а сцената продължава да пламти в червено. Връщат се и директно, без раз-два, без зададен тон, ни хвърлят в 21st Century Schizoid Man. Звучи чудовищно силно. С три сета барабани е все едно съм попаднал в машинното отделение на гигантска стиймпънк машина, газеща из минирано поле. Изпотявам се от челния сблъсък с музиката. След това се усещам, че съм стиснал облегалката пред мен и се опитвам да не куфея. Брутално яко е на живо. King Crimson на по-малко от десет метра пред мен – един толкова личен концерт, че сам си завиждам и малко ми се завива свят от опита да го осмисля. Максим Бехар и жена му са си тръгнали преди биса. А King Crimson се усмихват, помахват ни, Тони Левин снима, правим по няколко снимки и ние. Бил съм на няколкостотин концерта от 1995 досега. Вероятно доста стотин. И този е един от най-хубавите.
Преди 12 години Кирето буквално ме заведе на концерта на Robert Plant & The Strange Sensation в Каварна. След като бях закъсал с кинтите между две работи, той просто купи билети за концерта и каза „Отиваме”. Пак някъде тогава ми пусна за пръв път King Crimson и онемях. Мислех си, че не харесвам прогресив рок, а се оказа, че не съм харесвал прогресив метъл. През ноември, докато дебнехме датите от турнето за 50-ата годишнина на King Crimson, Кирето пак купи билетите и на 20 юни летяхме до Лондон, за да видим най-голямата и важна прог банда в Royal Albert Hall. Излиза, че благодарение на Кирето съм бил на два от най-великите концерта в живота ми.

На 19 юни вечерта трябва да предам едно интервю за Esquire. Спя малко повече от 4 часа и в 10:30 сутринта съм на летището. Кацаме в Станстед към 1 следобед местно време, към 3 сме в Лондон. Лондон е град, който искам да видя от 10-11-годишен. Заради книгите, които съм чел, заради музиката, която слушам, заради историята на града, заради филмите, заради Викторианската епоха. Заради Шерлок Холмс. Автобусът влиза през северната част на града и пълзи към центъра. В началото са по-бедни, работнически квартали. Очарователни с двуетажните си къщи от червени тухли с малки дворчета, подредени от двете страни на улицата. Колкото повече се приближаваме към центъра, толкова по-красив става градът. Но е плавно, няма резки контрасти. Наближаваме центъра, а преди да слезем на Падингтън, минаваме през Бейкър Стрийт и да, през прозореца вдясно виждам музея на Шерлок Холмс (и дълга опашка по тротоара), а точно до него е магазин с меморабилия на The Beatles, наречен “Yellow Submarine”.
Слизаме и цепим към Кенсингтън Гардънс, част от Хайд Парк. Същият парк, в който започва историята на King Crimson и техния първи концерт на 5 юли през 1969, като откриваща група за The Rolling Stones. Докато вървим из парка стигаме до статуята на Питър Пан – същата бронзова статуя, която краси обложката на Pilgrims Progress на Kula Shaker. А на главната алея е паркиран кремав почти стогодишен Ролс Ройс, който обаче е лъснат и поддържан, все едно сега е 1920 година. В него продават сладолед. Вероятно звучи наивно, но разходка из лондонски парк е едно от нещата, за които съм мечтал от малък. И се чувствам толкова добре, че клякам до алеята, за да проведа разговор с любопитна катерица.
Стигаме до Royal Albert Hall – сградата е строена преди 150 години, а е напълно реновирана преди 15. Красива, орнаментирана, червена Викторианска фасада с много входове, на два от тях продават мърч. Рано е, концертът ще започне в 19:30, а сега е едва 17:00. Време е за бира. Google Maps ни подсказва къде има пъбове – единият е съвсем наблизо, през две пресечки. И е препълнен с ухилени и шумни английски чичовци с тениски на King Crimson. Никакъв шанс да се доберем до бира и ядене. Следващият е The Gloucester Arms и е супер. Два ейла по-късно се връщаме към залата. Фоайето е пълно – предимно с над 50-годишни господа. Влизаме в залата, сядаме и едва тогава се оглеждам. Внушително е твърде слаба дума. Royal Albert Hall е архитектурно и акустично великолепие, носещо духа на епохата си и събрало спомени от величието на 150-годишната си история. Тук през 1877 Рихард Вагнер сам диригира оркестъра си. През 1911 концерт изнася Сергей Рахманинов, а през 1933 Алберт Айнщайн провежда своята „Среща с Айнщайн”. През 1969 Pink Floyd свирят в Royal Albert Hall и получават забрана повече да изнасят концерти вътре, след като от сцената гърмят топове, декорите са заковани с пирони, човек с костюм на горила тича между седалките, а Рик Райт свири на органа. Същата година Frank Zappa & The Mothers of Invention изнасят двучасов концерт в залата. Concerto for Group and Orchestra на Deep Purple е записан в тази зала, както и лайв албумът Experience на Jimi Hendrix. Единствените два официални видеоконцерта на Cream също са снимани в Royal Albert Hall – прощалният им от 1968 и риюниън лайвовете от 2005. Самите King Crimson са свирили за последно в Royal Albert Hall през 1995.
Седя в удобната седалка, чудейки се защо са я направили подвижна и може да се върти около оста си на около 75 градуса наляво и надясно, преди да видя как хората просто се извъртат, за да направят път на минаващите. Червен плюш, топло кафяво дърво и позлатени орнаменти се простират и издигат на десетки метри над нас, а тежка кралскосиня завеса покрива органа и сцената, подредена за събитието. Таванът е смайващо високо, а от него висят дифузиращи дискове от фибростъкло, окъпани в мека виолетова светлина и инсталирани през 60-те години, за да подобрят акустиката. А акустиката… няколко минути след началото на концерта осъзнавам, че не съм чувал по-добър звук на живо никога.

Докато седя и попивам атмосферата, осъзнавам, че от известно време зад себе си чувам българска реч. Кирето се обръща и директно се запознава с дамата и господина зад нас. Обръщам се и аз, за да се представя и се ръкувам с Максим Бехар и съпругата му. Оказва се, че са от няколко дни в Лондон и до момента са гледали концерти на Род Стюард, Fleetwood Mac и The Temptations, а аз се чудя на ум какво по-точно търсят тогава на този лайв, след като очевидно си падат по беззъбата естрада на 60-те и 70-те. Само че избухват аплодисменти и се обръщам към сцената. Гласът на Фрип прозвучава на запис и учтиво ни съобщава, че ще пътуваме заедно през 50-годишната история на King Crimson и снимки и клипове не са желателни, благодаря. Едва когато Тони Левин започне да снима в края на концерта, можем да го приемем като сигнал да сторим същото. Прибирам телефона в раницата и го забравям до антракта.
От шест години King Crimson свирят във формация, която включва трима барабанисти като авангард на състава и четирима (или петима) музиканти зад тях. Барабанистите се настаняват – Гавин Харисън, Джеръми Стейси и Пат Мастелото и си предават ритъма – Харисън започва, Стейси продължава, а Мастелото поема, сменяйки по един тон всеки път, когато дръм щафетата стигне до него. След това засвирват заедно, запълвайки със звук всяко кътче на залата и вниманието ни, а след това се включват и останалите – Мел Колинс на саксофон и флейта, Тони Левин на бас и Чапман стик, Джако Джакчак на китара и вокали и седнал както винаги на стол в края на сцената – Робърт Фрип, човекът King Crimson.
Това, което винаги ме е карало да се връщам и да слушам пак и пак тази група, е неповторимият ѝ подход към музиката. Не просто прогресив рок, а безспирно изследване на музиката и инструментите. Независимо дали са ранните им поетично-лирични опуси, носещи чара на звученето от онази епоха, все по-експерименталните 70-арски албуми, с умишлено изкривени и атонални пасажи, търсещите, едновременно чисти като звук, но в никакъв случай стерилни като усещане три албума от 80-те или почти алтърнатив-метълските късни издания; понякога смущаващи в експеримента на музиката, винаги има нещо, което ги обединява, онази частица свръх талант, усет, подход, което превръща една истински добра група в абсолютна институция, стил сама по себе си. 50 години това име е автономна област в експерименталната музика, безкрайното поле на Робърт Фрип за търсене, опипване и представяне на музика с оригинално звучене, с почерк; музика едновременно за осмисляне, но и за чувстване. Никога не съм чувал стерилност или маниерничене в King Crimson, а Фрип ми е като ексцентричен гений, който няма никакво желание да се съобразява с другите – те някак се оказват задължени да приемат неговите формули и теореми.
Концертът се завърта така, че обхваща всеки период на King Crimson, макар и да не може да закачи всеки албум. Повече от приятно ме изненадва фактът, че чувам най-много парчета от два от любимите ми техни албума – In the Court of the Crimson King и Discipline. Групата им е вдъхнала съвременен пулс и сега дори петдесетгодишните драматични опуси The Court of the Crimson King и Epitaph са с пространно звучене, кристален звук и сякаш повече плътност и тежест. Джако не е най-добрият вокалист, пял в King Crimson, но тембърът му е в посоката на Уетън и Белю, а солата му са достойни за групата. Любопитно е, че Фрип почти не солира, а само щрихира основната линия на парчетата, като едва два пъти се включва в кратки дисхармонични сола. Солиращите инструменти са барабаните. И комбинацията от трима изключителни перкусионисти (един от които – Джеръми Стейси, нерядко посяга към клавишите на синтезатора), които ту се редуват в ритъма, ту рязко го променят или редуват синхронно барабанене с пасажи, в които свирят различни фигури, които обаче не създават безразборен шум, а привличат вниманието и изпълват залата със звук и обем. Плътна носеща основа, върху която се редят щрихите на саксофона, китарите и баса.
След около 80 минути идва време за антракт. Слизам до тоалетната и се опитвам да подредя току що чутото и видяното. Вълнението е преминало и остава само истинската наслада от музиката и желанието да видя и чуя още, да попия още, да се оставя тези седем възрастни господа в костюми да ме развеждат из тяхното разбиране за музика. Сядам си обратно на седалката и чувам как Максим Бехар споделя, че май тази музика му е „малко хард”. Ами да, King Crimson нямат припеви и не стават за пляскане в такт. А в този си аранжимент и с този състав, песните наистина звучат доста метъл. Но ми се иска да имам възможността, която тези хора имат да посетят концерт от чисто любопитство, само защото са в града и са чували името. Не завиждам, пожелавам си го.
Втората част е не по-малко интензивна. Отново започва с няколко минути барабани, които преливат в лиричното интро на The Letters от Islands (1971), преди песента да изригне в дръм и сакс експлозия. През целия лайв няма дълги моменти на спокойствие - песните се сменят динамично от лирични в експлозивни, като водещ е ту неравноделният и блъскащ троен ритъм, ту отделни солиращи инструменти. Вниманието ти е приковано към сцената и музикантите на нея. А те не контактуват с публиката, освен чрез инструментите си, но не оставят впечатление за хлад и дистанцираност – напротив, има нещо адски топло в динамиката на концерта и това постоянно люшкане между пиеси от различните епохи на групата, смяната на темпото, експресивността на всеки от тях. Разменени погледи, тук таме някоя усмивка и се впускат в поредния музикален вихър. Изключително красиво, силно, въздействащо.
Starless е на финала, за десерт. Втората ѝ част е абсолютна лавина, тотален музикален грохот с плътната стена от барабани, които са като неравноделна градушка върху тента, под която си се скрил от бурята, а тя вие истерично около теб със саксофон, изкривени през ефекти китари и плътна бас линия. Край. Поклон. Слизат. Светлината в залата не светва, а сцената продължава да пламти в червено. Връщат се и директно, без раз-два, без зададен тон, ни хвърлят в 21st Century Schizoid Man. Звучи чудовищно силно. С три сета барабани е все едно съм попаднал в машинното отделение на гигантска стиймпънк машина, газеща из минирано поле. Изпотявам се от челния сблъсък с музиката. След това се усещам, че съм стиснал облегалката пред мен и се опитвам да не куфея. Брутално яко е на живо. King Crimson на по-малко от десет метра пред мен – един толкова личен концерт, че сам си завиждам и малко ми се завива свят от опита да го осмисля. Максим Бехар и жена му са си тръгнали преди биса. А King Crimson се усмихват, помахват ни, Тони Левин снима, правим по няколко снимки и ние. Бил съм на няколкостотин концерта от 1995 досега. Вероятно доста стотин. И този е един от най-хубавите.
коментари [0]
Ако искате да използвате нещо, правете го. Само споменавайте източника.
Коментари по концерта 320 4
Включване / Регистрация